oraz weekendu majowego,
życzę Wam duuużooo wypoczynku :)
Wsio.
Piotrek S. CENTAUR
Skąd się wzięła nazwa „elegant z Mosiny”? jak piszą w księgach i dokumentach, Mosina w czasie wojen szwedzkich była ośrodkiem rozwiniętego rzemiosła. Działały warsztaty garncarskie, piwowarskie, a także krawieckie. Te ostatnie jak głosi legenda były źródłem powstania „eleganta z Mosiny”.
Z pamiętnika Jana Chryzostoma Paska dowiadujemy się, że w zimie 1659/60 roku w Mosinie zimowały/kwaterowały oddziały wojska hetmana Czarnieckiego.
Oddział zimujący w Mosinie został przez miejscowych krawców obszyty w nowe eleganckie mundury krojone na modę szwedzką i kiedy zjawił się na wiosnę na koncentrację wojsk królewskich od razu zyskał imię „elegantów z Mosiny”.
Inna legenda głosi, że swój rodowód popularne w całej Wielkopolsce powiedzenie „elegant z Mosiny” bierze się również z czasu pobytu w Mosinie oddziału wojska hetmana Czarnieckiego. Dworni i okazale przedstawiający się towarzysze chorągwi kwaterującej w Mosinie, jak się na owe czasy mówiło kawalerowie, zdobyli sobie sławę w całej okolicy. Kawaler, towarzysz chorągwi stał się wzorem polotu
i dworskości.
Z czasem „kawaler z Mosiny” przeszło w powiedzenie „elegant z Mosiny” i w tej formie nabrało znaczenia kpiarskiego i do naszych czasów przetrwało.
źródło: Henryk Pruchniewski "Ziemia Mosińska"
Od wielu lat z okazji "Dni Mosiny" mieszkańcy wybierają mężczyznę "Eleganta z Mosiny", który otrzymuje specjalną nagrodę. Jest to ciekawy zwyczaj i zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. Do niedawna, "Elegant z Mosiny" słynął tylko z nazwy, ale władze gminy postanowiły jednak uczcić naszego Eleganta. Oto jak wygląda słynny mężczyzna:
Chcę Wam jeszcze pokazać bulwar jaki powstał, nad naszym mosińskim kanałem, ale hmm zdjęcia się "tworzą". Tak więc cierpliwość to cnota, a wierzę, że wszyscy jesteśmy ludźmi niezwykle cnotliwymi, więc: czeeeeeeeeeeeeeekajcie!
Vajola