REALIZUJEMY PLANY, SPEŁNIAMY MARZENIA!

WITAJCIE NA BLOGU GRUPY CENTAUR

troszeczkę o mnie...

wtorek, 19 kwietnia 2011

Moooooosinaaa ;-)




Tak więc, bez zbędnych wstępów, przedstawię kilka miejsc w moim mieście, które na przełomie ostatnich kilku lat uległy największej zmianie. (nie dysponuje jeszcze niestety wszystkimi zdjęciami, ale obiecuje, że do końca tygodnia zamieszczę wszystkie).

Pierwszym miejscem, które moim zdaniem przeszło ogromną metamorfozę, jest ulica Dworcowa, możecie pomyśleć, ot co wnosi zmiana wyglądu jakieś ulicy, ale owszem wnosi duuuuuużo. Ulica Dworcowa w moim mieście to taka jakby wizytówka i najczęściej odwiedzana ulica przez mieszkańców. Jest tu dworzec PKP, przystanek PKS, ośrodek zdrowia, Miejski Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska, praktycznie, centrum kulturowe Mosiny. Dla mnie najważniejszym miejscem jest biblioteka, bo książki pożeram tonami :-) Oto zdjęcia
ulicy Dworcowej przed "remontem".

I teraz miałam wstawić fotografie zmienionej ulicy, ale jeszcze do mnie nie dotarły więc wierze w Waszą cierpliwość :-)

Dalej...
Nie wiem czy ktokolwiek z Was w ogóle słyszał, o takiej miejscowości jak Mosina, dlatego chcę przybliżyć Wam postać mężczyzny, który jest znany w całym mieście.

Skąd się wzięła nazwa „elegant z Mosiny”? jak piszą w księgach i dokumentach, Mosina w czasie wojen szwedzkich była ośrodkiem rozwiniętego rzemiosła. Działały warsztaty garncarskie, piwowarskie, a także krawieckie. Te ostatnie jak głosi legenda były źródłem powstania „eleganta z Mosiny”.

Z pamiętnika Jana Chryzostoma Paska dowiadujemy się, że w zimie 1659/60 roku w Mosinie zimowały/kwaterowały oddziały wojska hetmana Czarnieckiego.

Oddział zimujący w Mosinie został przez miejscowych krawców obszyty w nowe eleganckie mundury krojone na modę szwedzką i kiedy zjawił się na wiosnę na koncentrację wojsk królewskich od razu zyskał imię „elegantów z Mosiny”.

Inna legenda głosi, że swój rodowód popularne w całej Wielkopolsce powiedzenie „elegant z Mosiny” bierze się również z czasu pobytu w Mosinie oddziału wojska hetmana Czarnieckiego. Dworni i okazale przedstawiający się towarzysze chorągwi kwaterującej w Mosinie, jak się na owe czasy mówiło kawalerowie, zdobyli sobie sławę w całej okolicy. Kawaler, towarzysz chorągwi stał się wzorem polotu

i dworskości.

Z czasem „kawaler z Mosiny” przeszło w powiedzenie „elegant z Mosiny” i w tej formie nabrało znaczenia kpiarskiego i do naszych czasów przetrwało.

źródło: Henryk Pruchniewski "Ziemia Mosińska"

Od wielu lat z okazji "Dni Mosiny" mieszkańcy wybierają mężczyznę "Eleganta z Mosiny", który otrzymuje specjalną nagrodę. Jest to ciekawy zwyczaj i zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. Do niedawna, "Elegant z Mosiny" słynął tylko z nazwy, ale władze gminy postanowiły jednak uczcić naszego Eleganta. Oto jak wygląda słynny mężczyzna:


Chcę Wam jeszcze pokazać bulwar jaki powstał, nad naszym mosińskim kanałem, ale hmm zdjęcia się "tworzą". Tak więc cierpliwość to cnota, a wierzę, że wszyscy jesteśmy ludźmi niezwykle cnotliwymi, więc: czeeeeeeeeeeeeeekajcie!

Vajola




1 komentarz:

  1. SUPER!
    Fajnie przedstawiłaś swoją miejscowość. Elegant z Mosiny...hmmm...jakie są kategorie konkursowe?
    Do zobaczenia przy kolejnym sprawozdaniu :)

    OdpowiedzUsuń